Na rozhodování o sexualitě a intimním životě ovlivňuje několik faktorů. Na začátku volby, ať už mluvíme o výběru partnera, fungování ve vztahu, antikoncepci, interrupci nebo sexuální identitě, stojí zejména vědomost o vlastním těle a intimním zdraví.
Ale jen těžko k ní dospějeme, pokud toto téma považujeme za tabu a bojíme se o něm mluvit sami se sebou, s lékaři či s vlastním partnerem. Slova jako vagína, vulva či pochva vyvolávají u mnoha zahanbený úsměv, u některých až pohoršení.
Právě pochopení fungování vlastního těla je klíčem ke zdraví, i tomu intimnímu. Jak by se ženy měly starat o své intimní zdraví? Kde mají pacientky největší mezery? Kdy mluvíme o dobrém intimním zdraví a jak se stát majitelkami svého těla?
Na tyto otázky se redaktorka Martina Štérová ptá gynekoložky Radmily Sládičekové.
„Asi třicet procent žen po menopauze o svých potížích v pochvě nechce vůbec mluvit ani se svým gynekologem. Mají potíže po hlavním styku kvůli tomu, že se mění kvalita vaginální sliznice. Odmítají sexuální styk, ničí jim to partnerský život nebo je styk nepříjemný, bolestivý Kvalitní sexuální život mezi partnery utužuje vztah a je potřebný pro celkový pocit pohody a zdraví,“ říká o jedné z nejrezervovanějších skupin žen gynekoložka.
Rozdíl ve vyjadřování nachází mezi jednotlivými generacemi.
„Starší generace je ve vyjadřování opatrná, mladší někdy pojmenovává pohlavní orgány nesprávně. Uvítala bych, kdyby byly ženy orientovány v problematice svého těla pomocí literatury, která je k tomu určena. No je jí pomálu,“ vysvětluje Radmila Sládičeková.