Nástřih je nepříjemně znějící slovo a rovněž nepříjemná porodní realita mnoha žen.
Jedná se o rozšíření porodního otvoru, které je zapotřebí tehdy, je-li během porodu z různých důvodů ohroženo dítě. Podle Mezinárodní federace pro gynekologii a porodnictví by se měla míra nástřihů pohybovat od 10 do 28 procent.
Na Slovensku jsou tato procenta mnohem vyšší a pravděpodobně jím při porodu projde každá druhá žena. Co to vlastně epiziotomie je, proč se jich u nás provádí tak mnoho a proč je to problém?
„O nástřihech se mezi ženami a budoucími matkami mluví stále častěji, ale je to velmi citlivé téma. Pro ženy, se kterými jsem si povídala, nebylo snadné mluvit o všech potížích typu, že mají problémy při sexu, při močení a stolici, nebo že jim třicet let po nástřihu unikají větry.Sdůvěřili se mi, ale většina z nich nechtěla vystupovat pod vlastním jménem,“ říká v podcastu redaktorka deníku SME Michaela Žureková.
V epizodě se dále dozvíte, proč a kdy je důležité epiziotomii provést, i jak by měla vypadat dobrá lékařská praxe. „Je důležité, aby lékař ženě řekl, že jde provést nástřih a že je třeba udělat ho z těchto konkrétních důvodů. Žena však přesto může nástřih odmítnout a lékař je povinen to respektovat,“ říká v podcastu se Soní Jánošovou.