Chcete zelenou střechu za jeden den? Zkuste substrát z minerálních vláken

Vegetační střecha s minerálním substrátem se nejen rychle nainstaluje, ale také rychle zazelená. Díky své struktuře je lehká a proto se hodí také na stávající budovy. Chcete mít v létě příjemné klima v interiéru a svěží vzduch v okolí? Podívejte se, jak na to.

Na domy, garáže i altány
Na zelené střeše Urbanscape si nemůžete založit zahrádku, ale získáte jí zdravé bydlení a zelenou plochu téměř bez údržby, která vám přinese kus přírody, množství kyslíku a méně rozpálených povrchů na váš dvůr. Můžete ji nainstalovat na dům s plochou střechou, garáž či altán, ale výborně se hodí také na bytové domy, administrativní, obchodní či průmyslové budovy.

Hotová za jeden den, zelená hned po realizaci
Systém Urbanscape využívá předpěstovaných vegetačních koberců, takže jeho výhodou je i rychlá montáž a uvedení do provozu. Je zelená ihned po realizaci, zatímco tradiční vegetační střechy se zeminou a výsevem se plnohodnotně zazelenají po 2 – 3 letech.

Nezatíží konstrukci
U 90 % stávajících budov nelze dodatečně instalovat klasickou zelenou střechu. Urbanscape lze aplikovat téměř na všechny stavby dodatečně, vždy to však doporučujeme konzultovat se statikem. Je nejsnazším nabízeným systémem zelených střech na trhu. Co se týče novostaveb, každá střecha novostavby, která je připravena k přitížení hydroizolace štěrkem cca 150 kg/m2, je vhodná pro Urbanscape i bez dalšího posouzení. Je totiž mnohem lehčí než štěrk, přibližně 70 kg/m2.

Zabraňuje přehřívání střechy
Urbanscape je velmi dobrou volbou také pro domy s téměř nulovou spotřebou energie. Má výborné tepelněizolační vlastnosti, a to nejen v zimě, ale také v létě, což je velká výhoda v porovnání se standardními střechami, které se snáze přehřívají. Vegetační vrstva má totiž schopnost akumulovat teplo, čímž chrání interiér před teplotními extrémy.

Téměř nulová údržba
Tato zelená střecha vyžaduje velmi nenáročnou údržbu, zavlažovat je třeba jen pokud vegetační kryt vykazuje nedostatek vláhy, tedy pokud více než 4 týdny nepršelo. Doporučuje se 1 až 2 krát do roka odstranit nežádoucí rostliny, které se mohou ujmout ve vegetačním koberci z větrem přifouknutého semínka. V žádném případě ji není třeba sekat.

Téměř nezničitelná zeleň
Jako vegetační kryt se v tomto systému využívá směsi velmi odolných sukulentních rostlin – rozchodníků. Tyto rostlinky vypadají krásně v každém ročním období, přizpůsobí se horkému i studenému podnebí, stačí jim malá tloušťka substrátu, absorbují CO2 a produkují kyslík a vyžadují málo vody a údržby. Urbanscape se dodává jako kompletní systém se všemi vrstvami.

Zlepšuje životní prostředí
Dnes se mnozí majitelé domů zajímají o trvale udržitelnou, tedy zelenou architekturu a právě pro životní prostředí mají vegetační střechy velký přínos. Díky odolnosti proti přehřívání snižují spotřebu energie pro klimatizování místností, jsou nenáročné na provozní náklady, chrání střešní plášť před klimatickými vlivy a tak prodlužují životnost střechy. Jejich ekologický přínos spočívá také v tom, že snižují emise CO2 a produkují kyslík a na rozdíl od hladkých střešních krytin zadržují srážkovou vodu, čímž pomáhají při přívalových deštích extrémnímu tlaku na odtok vody. Je také známo, že zeleň zmírňuje efekt tepelného ostrova, tedy teplotní extrémy ovzduší v zastavěném prostředí. Snižuje teplotní rozdíl mezi interiérem a exteriérem a tedy vytváří příjemné klima iv okolí.

Jednoduché technické požadavky
Vegetační extenzivní střecha Urbanscape je vhodná pro jakýkoli typ budovy, který splňuje základní technické předpoklady. Mezi ně patří funkční plochá střecha se sklonem do 10°, ukončená hydroizolací na bázi PVC fólie nebo modifikovaných asfaltových pásů, jejíž odvodnění je zajišťováno střešními vpouštěmi na principu gravitačního odvádění vody. Podmínkou je také atika po obvodu střechy vysoká alespoň 15 cm. V případě stávajících domů je jistě nutné statické posouzení skutkového stavu střechy.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram