Kontejnerové domy: Jakou mají životnost, výhody a nevýhody

Ještě před pár lety byli lidé obývající kontejnerové domy častým terčem posměchu. V současnosti tyto příbytky zažívají dost velký boom a život v nich se stává inspirací pro další zájemce o neobvyklé formy bydlení. Navíc s jejich postupnou expanzí přibývají možnosti, jak provedení takových příbytků přizpůsobit svému vkusu.

Bydlení v kontejnerovém domě
Navzdory expanzi se kontejnerové domy stále setkávají s řadou rozporuplných reakcí. Problémem je zejména „strach z neznáma“, který vzbuzuje několik otazníků. Tím hlavním je, zda lze v takovém domě řádně žít, zda je komfortní a zda nabízí požadovanou kvalitu. Splnění všech estetických, praktických a kvalitativních nároků samozřejmě závisí na vybraném domě a jeho provedení. Při dobrém návrhu projektu nabídne bydlení v kontejnerovém domě stejnou úroveň jako běžný rodinný dům s více plusy i minusy.

Jaké kontejnery se používají k realizaci?
Název kontejnerové domy není u těchto příbytků náhodný. K jejich realizaci se původně využívaly řádně nákladné lodní kontejnery vyřazené z lodní dopravy. Jejich koupě a přeprava na místo, kde měl dům stát, ale zvyšovala náklady. Minusem bylo i opotřebení použitých kontejnerů, což také nepomáhalo jejich větší expanzi. Ta přišla až s nápadem realizace domů formou modulů z nových ocelových konstrukcí, které imitují nákladné lodní kontejnery. To ihned zvýšilo kvalitu domů a majitelům otevřelo možnosti při návrhu jejich estetického i dispozičního řešení.

Jak probíhá výstavba kontejnerových domů?

  • po výběru pozemku a přípravě projektu se začne s realizací ocelového skeletu
  • současně s realizací skeletu v dílně se na pozemku připravují betonové základy
  • konstrukční skelet ve tvaru kostky nebo kvádru se zhotovuje z ocelových profilů
  • hotový skelet se natírá ochranným barevným nátěrem, případně je pozinkovaný
  • kompletní ocelová konstrukce se následně opláští z vnější i vnitřní strany
  • v dílně, kde vznikají jednotlivé moduly, se do nich rovnou zakomponují rozvody
  • připravené moduly se přepraví na místo výstavby, kde se jeřábem spojí do celku
  • u některých projektů se moduly zvenčí opláští v dílně, u jiných na místě realizace
  • spojené moduly se utěsní pomocí oken a dveří, na závěr se ještě mohou tepelně zaizolovat

Výhody kontejnerových domů:
Nižší cena – Ve srovnání se zděným domem mohou být náklady nižší io pár tisíc eur. Jednodušší modulové domy s výměrou 2-pokojového bytu lze zrealizovat i za 30 000 €. Plusem jsou také nižší nároky na pozemek, což může také ušetřit nějaké peníze.

Rychlá realizace – Výstavba probíhající zhotovením prefabrikovaných modulů a jejich následným spojováním do jednoho celku na místě výstavby výrazně urychluje realizaci. Ta může být hotova za 4 až 6 týdnů v závislosti na typu domu a jeho velikosti.

Ekologické bydlení – Už samotná realizace, při které se nevyprodukuje množství odpadu, je dosti šetrná. Navíc, kontejner je po letech možné recyklovat. Plusem je také využití dřeva a jiných přírodních materiálů při zařizování interiéru. Kombinace ocelových konstrukcí a přírodních prvků v interiéru činí z kontejnerových domů vhodné bydlení pro alergiky.

Nevýhody kontejnerových domů:
Design – Kontejnerové domy nabízejí několik možností provedení, ale po designové stránce táhnou za kratší konec. Na rozdíl od klasických domů jsou známé menší variabilitou tvarů příbytku. Omezení v tomto směru způsobují samotné modulové konstrukce. V interiéru je však prostor pro originální designová řešení otevřen.

Koroze – Domy lze upravit tak, aby byl jejich povrch chráněn, ale zcela odolný vůči korozi nebude. Problémy obvykle nastávají zejména v případě nekvalitní nebo špatně aplikované izolace. Při realizaci se doporučuje vsadit na izolaci z vnější i vnitřní strany, což bude mít význam iz hlediska komfortu a spotřeby tepla během topné sezóny.

Stavební povolení – Navzdory jednoduššímu způsobu realizace je iu těchto příbytků nutné stavební povolení. Po ukončení výstavby musí také proběhnout i řádná kolaudace. Výjimkou jsou jen tzv. mobilheimy, které slouží jako přenosné mobilní kontejnerové domky převážené kamiony nebo v přívěsech.

Životnost kontejnerových domů
Kontejnerové domy sice nejsou až tak odolné jako zděné domy, ale jejich životnost může dosáhnout desítky let. Dobře navržený projekt a vnější úprava konstrukcí se postará o to, aby takový příbytek vydržel alespoň 60 až 80 let. Předpokládaná délka životnosti závisí na konkrétním domě, jeho parametrech a konstrukčním provedení. Klíčová je také lokalita, zasazení objektu do terénu a vnější podmínky jako větrnost, intenzita mrazů či srážky, které prověří odolnost a trvanlivost takových domů.Zatímco ve světě je taková forma bydlení na vzestupu, kontejnerové domy na Slovensku stále čekají na větší boom. Ten by mohl přinést růst poptávky po levnějším bydlení v rytmu „eko“, obzvláště v lokalitách, kde jsou dražší nemovitosti a chybí volné pozemky k prodeji.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram