Zkusili byste house sitting na vlastní kůži

Trendů spojených s neobvyklým způsobem bydlení jsme zde v minulosti měli několik. Další z nich už pár let přitahuje lidi, kteří se rádi starají o domácnost, ale vůbec si nepotrpí na vlastní bydlení. Právě je oslovil životní styl známý jako „house sitting“.

Co je house sitting a jak funguje?
I když house sitting začal zažívat první větší světovou expanzi teprve před několika lety, nejedná se o žádnou novinku. Majitelé bytů a domů využívali služeb tzv. house sitterů již v minulosti. Tehdy však nešlo o fenomén, který byl oblíbeným životním stylem či dokonce profesí. Jeho cíl ale zůstal stejný i po letech. House sitter se nastěhuje do domácnosti, kterou majitelé na nějakou dobu opouštějí a jako výměnu za možnost bydlení jim byt nebo dům hlídá a zároveň se o něj stará. Odměnou za tuto službu je bydlení zcela zdarma.

Co všechno má house sitter na starosti?

  • pečuje o domácí zvíře, které majitelé nechali doma
  • větrá, uklízí, myje okna, udržuje pořádek v domě
  • pečuje o pokojové rostliny, v případě domu io exteriér
  • po souhlasu majitele může přebírat poštu a jiné zásilky
  • pokud majitel vlastní bazén, house sitter se stará io ten

House sitting jako práce na plný úvazek
Přenechání domácnosti cizímu člověku přináší řadu rizik. I proto začal house sitting nabývat profesionálního rozměru a vykonávat se jako řádná pracovní činnost. House sitteri se začali registrovat na internetových stránkách určených k jejich prezentaci, kde si jejich majitelé vyhledají a naváží s nimi kontakt. Ti s nejlepšími referencemi si z takové činnosti udělali práci na plný úvazek a za účelem hlídání bytů a domů cestují po světě.

Koronakrize zasáhla i house sitting
V současné době je to s house sittingem o něco obtížnější. Epidemiologická opatření omezují cestování, takže house sitteri momentálně nejsou moc žádáni. Někteří majitelé však mohou jejich služby využívat i tehdy, jsou-li doma. House sitter obdrží volný pokoj nebo část domu, za kterou bude platit péčí o nemovitost. Pro majitele je to podstatně levnější než profesionální zahradníci či úklidové služby. Nevýhodou je akorát sdílení stejného obytného prostoru, což může velmi rychle začít překážet oběma stranám.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram