Top 14 pokojových rostlin ideálních do tmavých místností

0
177

V každém bytě se najde místo, kam sluneční paprsky nedosáhnou. Pokud byste právě tam potřebovali umístit trochu zeleně, máme pro vás 14 tipů na pokojové rostliny do stínu, které se před přirozeným světlem rádi ukrývají.

Tyto krásky z „temné strany“ rostou v přírodě při slabém osvětlení. Všechny mají dužnaté listy výrazných barev a vzorů, jsou odolné a vhodné i pro nezkušené pěstitele. Mnohé z nich pocházejí z tropického pralesa, takže si k nim je třeba pořídit rozprašovač vlhkosti nebo je umístit do koupelny. Podívejte se, která z nich by se ve vašich tmavých koutech nejlépe vyjímala.

 1. Aspidistra
  Volají ji také „Domácí štěstí“ nebo „Iron plant“ a je vynikající volbou i pro všeobecně známé zabijáky květin. Tato rostlina má ráda slabé osvětlení, dokáže tolerovat zanedbávaný režim zavlažování i teplotní extrémy od 10°C do 30°C. Dlouhé listy podobné kopím občas otřete navlhčenou utěrkou, aby se zabránilo prachu, a poskytněte jí trochu nepřímého světla.
 2. Kapradiny
  Pravým kapradinám jako Slezinník (Asplenium), Nefrolepka vznešená (Nephrolepis exaltata) a Parohovec (Platycerium) se při slabém osvětlení daří velmi dobře. Patří k nim i Asparágus Sprengerův, který sice není pravým kapradím, ale vzhledem se na něj velmi podobá. Líbí se jim nepřímé přirozené světlo a milují sprchování. Třeba je však pravidelně zavlažovat a ostřikovat. Půdu udržujte vždy mírně navlhčenou, ne mokrou.
 3. Lucky Bamboo
  „Šťastný bambus“ neboli Dracena Sander patří mezi „květy do tmavé chodby“. Jednoduše se pěstuje, má nízké požadavky na úroveň osvětlení, je levný a snadno dostupný v e-shopech, zahradních centrech, supermarketech či na čerpacích stanicích. K jeho pěstování ani nepotřebujete půdu, stačí si koupit pár výhonků, zkomponovat z nich svazek do nádoby s kamínky nebo kuličkami a zalít filtrovanou nebo odstátou vodou. Vyměňujte vodu každý týden, abyste zabránili růstu plísní.
 4. Aglaonema
  I když má exotické jméno, určitě jste ji už viděli v nákupních střediscích nebo kancelářích, protože je odolná, krásná a miluje kontrolované vnitřní prostředí. Aglaonema je svěží tropická rostlina s velkými listy s bílou nebo růžovou kresbou, miluje stín a dožívá se i 10 let.
 5. Filodendron
  Má mnoho tvarů a velikostí, jedním z nich je také známé Monstera skvělá. Velké i malé tropické rostlinky s nízkými nároky na péči mají lesklé zelené i pestrobarevné listy ve tvaru srdce. Všechny typy filodendronů dávají přednost mírnému osvětlení a stabilní teplotě.
 6. tchýně jazyk
  Navzdory hanlivému jménu má Svokrin jazyk nebo Sansevieria výjimečné vlastnosti. Tato pevná odolná rostlina je hvězdou NASA z hlediska čištění vzduchu a toleruje všechny druhy zanedbávání. Daří se jí v úrovních osvětlení od nízkého po jasné nepřímé osvětlení. Velmi dobře snáší různé úrovně vlhkosti a vyžaduje občasné zalévání.
 7. Zamiokulkas
  Zamioculcas zamiifolia neboli „ZZ Plant“ je robustní jihoafrická rostlina s pěknými tučnými lesklými listy. Nelíbí se jí přímé sluneční světlo ani velmi hluboký stín, ale pokud jí poskytnete něco mezi tím, bude šťastná. Je odolná vůči suchu, ale nejlépe uděláte, pokud ji důkladně zalijete, když se horní centimetr půdy vysuší. Pokud zapomenete a začne vám padat listí, dobře ji zalévejte a určitě se vzchopí.
 8. Pieprovec
  Na první pohled upoutají jeho páskové listy, které se liší barvou, tvarem i svým povrchem. Nenarůstá do výšek, takže je ideální do menších místností, jako je koupelna nebo chodba. Vyhovuje mu polostín a preferuje spíše sušší půdu, ale rozprášená vlhkost mu činí dobře. Je prakticky nezničitelný.
 9. Potosovec zlatý
  Potosovec je velmi známá rostlina podobná břečťanu, která je k dispozici v různých barvách listů od světlé zelené až po žlutou barvu. Tato členitá rostlina roste rychle a bujně z řízků, je vhodná ik zavěšení, neboť její šlahouny se rádi natahují. Miluje nízké osvětlení, dostatečnou vlhkost a relativně stabilní teplotu.
 10. Begonie
  Pokud byste chtěli, aby na místě, kde je málo světla, pokojové rostliny i kvetly, ideální volbou pro vás je Královská begonie. Pochází z východní Indie a svojí barevností je opravdu výjimečná. Dávejte si pozor na zalévání. Neměli byste ji nikdy přelít a voda se také nesmí dostat na listy.
 11. Orchidej
  Orchideje jsou skvělé rostliny, které vyžadují málo slunce, jsou elegantní a šokující snadno udržovatelné. Protože ocení vyšší úroveň vlhkosti (50% až 75%), jsou tyto krásky dokonalou volbou do koupelny, ale dobře se jim daří i v jiných místnostech.
 1. Lopatkovec
  Lopatkovec je další krásnou a elegantní rostlinou, která skvěle filtruje ovzduší. Jeho největší výhodou je, že mu nevadí, i když ho déle nepolijete. Doporučujeme však rozprašování vlhkosti. No a samozřejmě nepotřebuje téměř žádné světlo, dokonce mu přímé slunce může uškodit.
 2. Tilandsie, bromélie a epifyty
  Epifytické rostliny z tropických pralesů nepotřebují ani půdu, v přírodě se vážou na stromy velmi mělkými kořeny a získávají veškerou svoji vlhkost a výživu z okolního vzduchu. Proto potřebují hlavně vlhký vzduch a denní poprašování vlhkostí. Malé bromélie se mohou umístit také v koupelnách do nástěnných rámů nebo do otevřených visících terárií.
 3. Aloe Vera
  Aloe Vera je vděčnou rostlinou do domácnosti. Je atraktivní a užitečná, má ohromné ​​léčivé vlastnosti a může se používat při poraněních, modřinách či spálené pokožce. Existuje několik různých odrůd této rostliny, všem se daří při slabém osvětlení. Jejich spotřeba vody je tak nízká, že jim stačí čerpat jen vlhkost ve vzduchu.