Výskyt deprese u těhotných žen a čerstvých matek se během pandemie nového koronaviru téměř ztrojnásobil.
Vyplývá to ze studie kanadské University of Alberta, podle níž se počet žen s příznaky mateřské deprese zvýšil z 15 procent před pandemií na 41 procent během ní.
Kromě toho se také zvýšil počet žen, u kterých se projevují středně těžké až těžké příznaky úzkosti, a to z 29 procent na 72 procent.
Izolace neprospívá
Průzkumu kanadských vědců se zúčastnilo 900 žen, z toho 520 těhotných a 380 matek, které porodily během uplynulých 12 měsíců.
Každé účastnice se výzkumníci zeptali na příznaky úzkosti a deprese před a během pandemie.
Těhotné ženy a čerstvé matky již čelí vyššímu riziku deprese a úzkosti, přičemž krátce po narození dítěte se s jejich příznaky potýká každá sedmá matka. Vědci však zjistili, že pandemie jejich problémy zhoršila, přičemž pravděpodobnost mateřské deprese a úzkosti se „značně zvýšila“.
„Sociální a fyzická izolační opatření, která jsou nezbytně nutná k omezení šíření viru, si vybírají daň na fyzickém a duševním zdraví mnoha z nás. Víme, že deprese a úzkost během těhotenství a po porodu mohou mít škodlivé účinky na duševní a fyzické zdraví matky a dítěte, které mohou přetrvávat roky,“ vysvětlila spoluautorka studie Margie Davenport, kterou cituje zpravodajský portál The Independent.
Deprese zhoršuje vazbu matek a dětí
Jak dále upozornila, deprese může vyústit do předčasného porodu, zhoršené tvorby vztahu mezi matkou a dítětem a také vývojového zpoždění u kojenců.
Předsedkyně Nadace PANDAS, která pomáhá lidem s před a poporodními duševními onemocněními, Annie Belasco, se pro portál Yahoo vyjádřila, že ačkoli COVID-19 a omezení pohybu nezpůsobují poporodní depresi, okolnosti a stres, které vytvářejí, k ní určitě přispívají.
„Víme, že rodiče, kteří mají diagnózu, jsou obzvláště citliví během tohoto období a jejich ‚normální mechanismy zvládání‘ se nemohou každodenně uskutečňovat,“ uvedla s tím, že narušení rutiny a strach kolem politické a ekonomické situace také přispívají ke zhoršenému duševnímu zdraví. rodičů s diagnózou před a poporodní duševní choroby, ale i bez ní.