Umělé světlo vyčistí veřejná prostranství od virů

Poslední měsíce přinesly řadu designových a technologických novinek, jejichž úkolem je dezinfekce proti virům. K takovým vynálezem patří také unikátní externí lampa Urban Sun. Na jejím návrhu se sice pracuje již od roku 2019, ale do povědomí ji dostala právě aktuální epidemiologická situace.

Umělé světlo dezinfikuje veřejné zóny
Městské slunce (Urban Sun), jak nazval nizozemský designér Daan Roosegaarde svůj výtvor, si získalo pozornost zejména kvůli praktické funkci. Ta spočívá ve schopnosti vyčistit veřejná prostranství od různých mikroorganismů včetně koronaviru. Šikovné externí lampě to umožní celkové funkční provedení i technologie, na jejímž základě umělé světlo pracuje.

Jak umělé světlo Urban Sun funguje?

  • lampa je zavěšena na jeřábu, vznáší se nad veřejnou zónou
  • z lampy dopadá na zem světlo s dezinfekční schopností
  • městské slunce vyčistí pouze ovzduší pod rozptýleným světlem
  • o čištění vzduchu na dané ploše se stará ultrafialové světlo
  • vlnová délka ultrafialového světla dosahuje 222 nanometrů

Externí lampa má mít 99% účinnost
Nizozemský designér zvolil nižší vlnovou délku ultrafialového světla kvůli ochraně lidí, kteří se budou pohybovat přímo pod paprsky tohoto umělého slunce. Zda bude snížení stačit k tomu, aby světlo nebylo škodlivé, to ukáží další výzkumy. Ty první už naznačily, že účinnost světla má dosahovat až 99 %, takže osvětlená veřejná prostranství by měla být téměř bez virů.

Účinnost netradičního osvětlení potvrdí nebo vyvrátí výsledky, které přinese provoz samotných lamp. Ta první je již pár týdnů nainstalována na jednom z nábřeží v Rotterdamu. Pokud se ukáže jako účinná a bezpečná, Urban Sun se může stát běžnou součástí veřejných zón v dalších městech, nejen v těch holandských.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram