Ultra-bílá barva na fasádě budovy může nahradit klimatizaci

Nejrozšířenější zbraní v boji proti přehřívání budov je nadále klimatizace. S jejím využíváním se však pojí pár minusů, kvůli kterým se vědci opakovaně snaží přijít se šetrnější náhradou. Tou by mohla být speciálně upravená fasáda, jejímž základem je extrémně silný bílý odstín.

Bílá fasáda s účinky jako klimatizace
Schopnost bílých povrchů tlumit propouštění větších dávek slunečního světla a tím přispět k jejich ochlazování je prokázána řadou vědeckých pokusů. Ne náhodou se bílé fasády uplatňují hlavně v lokalitách, kde je přehřívání budov docela běžný problém. Doposud se však nepodařilo přijít s takovou verzí bílého povrchu, jehož ochlazovací účinky se mohou srovnávat s klimatizací. Po několika testech vědců z Purdue University v americké Indianě ale vše nasvědčuje tomu, že na světě je ultra-bílý odstín schopen zcela nahradit klimatizační zařízení.

Nejbělejší možný odstín, jaký se namíchal
Tajemstvím úspěchu amerických vědců má být nejbělejší barva, jaká byla dosud namíchána. Díky upravené konzistenci částic síranu barnatého se tak podařilo přijít s odstínem, který má až 98,1% účinek při odrážení slunečního svitu. To je o 2,6 % více než u odstínu, který byl tímto vědeckým týmem představen dříve. V obou případech je to o několik procent více než u běžně dostupných ochlazujících barvách. Jejich účinek se pohybuje na úrovni 80-90%, což k většímu ochlazení nestačí, takže stavby, na jejichž fasádě se použijí, musí jako doplněk využívat i klimatizaci.

Povrch budov chladnější o 4 až 10,5 °C
Díky více než 98% účinku při odrážení slunečního svitu se ultra-bílé fasádě daří ochladit budovu o několik stupňů. Vyplývá to ze série pokusů, které uskutečnili autoři nejbělejšího odstínu ve venkovním prostředí. Několik testů se uskutečnilo v noci a několik během jasného slunečného dne. Denní ochlazení bylo poměrně nižší. Navzdory dopadu intenzivního slunečního světla na budovu však rozdíl mezi teplotou venku a teplotou v budově dosáhl průměrně až nad 4 °C. Při jednom z nočních pokusů se podařilo zaznamenat rozdíl na úrovni až 10,5 °C.

Pro zajištění silného chladícího účinku bude třeba pokrýt ultra-bílým povrchem větší část fasády, popřípadě i střechy. K dosažení chladícího výkonu na úrovni 10 kilowattů, který postačí k úplné náhradě klimatizace, se doporučuje ultra-bílá plocha o výměře alespoň 93 m².

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram